Історія ОРТ в Одесі

Перше училище ОРТ було відкрито в Одесі в 1882 році на базі товариства «ТРУД», яке займалося ремісничою освітою єврейської молоді з 1864 року в Одесі та мало філію в Кишиневі.

Будинок на вулиці Базарної 17 був побудований для товариства «ТРУД» на пожертвування одеських промисловців та торговців. У ньому знаходилися столярно-меблева, столярно-модельна, чавунно-ливарна та слюсарно-механічна майстерні. Для дівчат було засновано окреме училище, де вони навчалися ремеслам – кравецькому, білошвейному та вишиванню гладдю. За даними 1910 року, в училищі було 212 учнів, ще 115 – у жіночому училищі. Функціонували також класи для дорослих із креслення, малювання, арифметики, геометрії, фізики та технології, де навчалися 160 осіб..

І сьогодні на вулицях Одеси ви можете знайти продукти чавунно-ливарної майстерні – люки, грати, та найвідомішими є чаши фонтану пам’ятника до Пушкіна на Приморському бульварі.

Товариство не тільки давало знання, а й сприяло трудовлаштування своїх випускників. В радянський період, до 1941 року, єврейське ремісниче училищ продовжувало свою роботу. Від численних ремісничих училищ його відрізняло те, що викладання велося мовою ідиш. Влітку 1941 року училище було евакуйовано вглиб країни з усім обладнанням і вже в евакуації розформовано.

ОРТ повернувся до Одеси у 1997 році з відкриттям освітнього комплексу у школі №94 (комп’ютерна лабораторія та фізична лабораторія Philip Harris)..

2002 році державна єврейська школа №94 стала офіційно носити ім’я “Одеської школи ОРТ” і стала частиною всесвітньої мережі освітніх закладів.

Проект учнів школи з історії ОРТ (2018)